Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterowanie PWM wentylatora
#1
Czy za pomocą LK da się obecnie zrealizować regulowanie obrotami
wentylatora w funkcji temperatury ?
Wiem że za pomocą logiki można załączać i wyłączać wentylatory,
natomiast ja potrzebuję sterowania proporcjonalnego w funkcji temperatury.
Dokładnie chodzi mi o taką aplikację jak tutaj
https://www.aliexpress.com/item/32883171...4c4dXYBayQ
Właściwie jedynie czego mi tam brakuje to wyjścia funkcji alarmu
o braku obrotów wentylatora co ma istotne znaczenie gdyż
monitorowana ma być praca wentylatorów wyciągowych w szafie serwerowej.
<t></t>
Odpowiedz
#2
tak, Lan Kontroler v3.5 i wyżej ma regulator PID. Wyjściem jest sygnał PWM.
Jednak to. nie całe rozwiązanie, bo należy dobrać odpowiednie sterowanie do silnika.
Jeśli to silnik DC niewielkiej mocy, to wystarczą tranzystory, np taka nakładka tranzystorowa PWM produkcji tinycontrol.
Jeśli to silnik bezszczotkowy (lepsze wentylatory są tak teraz robione) to taka regulacja będzie w małym zakresie.
Jeśli to silnik AC, to należy zastosować odpowiedniej mocy sterowanie triakowe.
Ale najprościej użyć właśnie specjalnych wentylatorów DC z wejściem PWM. Są produkowane do tuningu komputerów, widziałem je w ofercie pewnej firmy austriackiej (prod. Chiny). Myślę, ze wydajnościowo będą odpowiednie.
Co do własnych doświadczeń, stosowaliśmy zwykłe sterowanie on/off z Lan Kontrolera w szafach zewnętrznych. Sama pojemność cieplna szafy powodowała, ze przy wysokich temperaturach działały dość długo, oczywiście histereza też była ustawiona duża.
<t></t>
Odpowiedz
#3
Czy ktoś może udostępnić implementację sterowania obrotami dla wentylatora z wejściem PWM i wbudowanym regulatorem PID ?
<t></t>
Odpowiedz
#4
I jeszcze pytanie czy uda się jakoś zrealizować zmianę kierunku obrotów wentylatora zamiast stosować dwa - znane są mi minusy takiego rozwiązania. (dostępne tylko trzy przewody)
Pozdrawiam
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości