Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problem z 5x DS18B20 i temp. powyżej 85 stopni
#1
Witam
Mam dla mnie (jak narazie) nie zrozumiały problem, który pojawił się po tygodniu (dokładnie 7 dni) prawidłowego działania.

DS są w gilzach; kable to linka x3; przykręcone na ZUG-i (kable nie mieszczą się w RJ), potem z zacisków drutem (ok 15cm) do RJ12 i w spliter 1WIRE:
nr 1. 2m, silikonowa izolacja do 125 stopni; przewidywany zakres pracy to +15 ~ +100 stopni (temperatura wody)
nr 2. 10m, PCV; -30 ~ +40 (powietrze na dworze)
nr 3. oraz nr 4. 2m, PCV; +15 ~ +80 (woda)
nr 5. 5m, PCV; +15 ~ +35 (woda)

Jak już wspomniałem przez 7 dni działało wszystko prawidłowo aż nagle wszystkie odczyty zniknęły.
Metodą prób i błędów okazało się, że "nie lubią się" czujniki nr 1 i nr 2 - wypięcie jednego z nich powoduje, że wszystkie pozostałe działają prawidłowo.
Czujnik nr 2 został wypięty...
Jednakże po paru dniach znowu wszystko zniknęło - tym razem okazało się, że wzrost temperatury na czujniku nr 1 powyżej ~85 stopni powoduje problem - gdy podłączony jest tylko nr 1 to mogę odczytać jego wartość ale wpięcie już jakiegokolwiek innego czujnika powoduje brak odczytu wszystkich.

Czy wzrost temperatury na czujniku powoduje większe zapotrzebowanie na napięcie i powinienem podciągnąć rezystorem między 5V a DATA ?
Czemu przez tydzień działało Dodgy ? Temperatury były podobne a po incydencie kilka razy sprawdzałem styki (są w hermetycznej szafce).
Odpowiedz
#2
Wzrost temperatury nie powinien powodawc wiekszego poboru prądu (moze minimalnie), ale do problematycznego czujnika podłaczył bym rezystor 2k z zasilania 3,3 do lini DQ.
Tu jest trochę wskazuwek jak łączyć czujniki/ magistarla/gwiazda https://www.maximintegrated.com/en/desig...1/148.html

Pytanie czy sam czujnik nie jest jakisś wadliwy
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#3
Mam zwykłą gwiazdę a już na wstępie piszą "the unswitched star topology is not recommended, and no guarantees can be made about its performance."  Big Grin
Posiadam rezystory 2,2k; tylko, że mogę go włączyć jedynie w głównym węźle - noooo 15 cm obok. Jutro spróbuję podpiąć i obserwować.
Samodzielnie czujnik działa zawsze. Hmmm chyba, że wraz z temperaturą wprowadza jakieś zakłócenia w czasie "stand-by" ale wtedy byłby "widoczny" zawsze i pozostałe by znikały (a znika wszystko). Nie mam oscyloskopu a dużo pokazałby  Rolleyes
Odpowiedz
#4
Wstępnie napiszę, że nie pomogło podciągnięcie z 3,3V.
Na bieżąco obserwowałem jakie są odczyty: dokładnie przy 86,0 jeszcze działa ale po chwili (czyli zapewne 86,1) wszystko znika. Odłączenie najdłuższego (10m) czujnika pomaga do około (akurat nie patrzyłem na odczyt) 88 stopni -> potem odłączenie kolejnego jednego dowolnego czujnika (czyli pozostają podłączone 3 czujniki) pomaga do 89,0 -> powyżej już tylko samodzielne potrafi działać ten czujnik.
Zaskakują mnie dokładnie równe stopnie po których następuje problem...
W drugą stronę podczas spadku temperatury, mniej więcej przy tych samych odczytach zaczyna z kolejnymi czujnikami współpracować.
Odpowiedz
#5
po sprawdzam u siebie takie teperatry i dam znac co jak, ale dopiero za około 2 tygodnie
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#6
Nic od tamtej pory nie robiłem przy czujnikach - jedynie myślałem aby zamienić ten jeden na PT1000 (co by całkowicie rozwiązało problem) ale dzisiaj ktoś wspaniałomyśny postanowił zagotować wodę w piecu i wstępnie jak zawsze wszystkie czujniki zniknęły aż nagle po ok 20min wszystko się pojawiło (?!) rejestrując nawet 111,4 stopnia. Narazie działa bez przerwy. 
Nie wiem co o tym myśleć...


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz
#7
wymień ten czujnik na inny z pewnego żródła
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#8
Odgrzebuję temat, wczoraj żona zagotowała wodę w piecu i mam dokładnie ten sam objaw, jak temperatura przekroczyła 98 stopni to czujniki 1wire zaczęły szaleć. Dostałem z 80 smsów. Jak tylko trmoeratura spadła wszystko wróciło do normy.
Odpowiedz
#9
a ile masz podpietych czujnikow DS18B20? Są podpiete w gwiazde, magistralę ?
pozdrawiam
tomek
Odpowiedz
#10
6 czujników, częśc w gwiazdę część w magistralęSmile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości