Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wniosek o funkcje autorestartu
#8
Z tej prostej przyczyny, że wilgotność jest zależna nie tylko od czynników wewnątrz pomieszczenia, ale także na zewnątrz. Po trochę ponad tygodniu obserwacji odnotowałem takie wyniki (przerwy wynikały z niedyspozycji serwera mqtt, oraz zwiechy LK3 :roll: ).
[Obrazek: wilgotnosc.png]
wilgotność obrazuje linia niebieska
Czynniki zewnętrzne to chociażby wilgotność powietrza na zewnątrz. Jeżeli wentylator miałby uruchamiać się od takich wartości, to mógłby kręcić się bez przerwy i niczego nie wskórać. Wentylator skierowany na miejsca w których pies był kąpany, wycierany i gdzie się wytrzepał przynajmniej doraźnie wpływa na bezpośrednie i intensywne źródła wilgotności w pomieszczeniu, do tego najbardziej podatne na ewentualne pojawienie się pleśni.

Wykres zaczyna się w momencie, gdy w pomieszczeniu nic się nie suszyło, i tak samo się kończy. Jak widać po ostatnim peaku wartość skrajna po wykąpaniu psa, mniej więcej równa jest wartości wilgotności w pomieszczeniu gdy było zupełnie sucho. Wiadomo - gdybym miał bardzo precyzyjnie suszyć tylko okolice brodzika, gdzie woda pojawia się w sposób bezpośredni, to powinienem mierzyć najlepiej czujnikami na interesującej mnie powierzchni, a nie wilgotność pomieszczenia, no ale bez przesady... to jest amatorski projekt. Stąd wystarczy mi pośrednia informacja o wilgotności, ale jednak uzyskiwana w sposób względny. Zmiana w określonej jednostce czasu i w określonej skali (wartości bezwzględne, lub procentowe). Z tego co widzę, czas powrotu pomieszczenia do poprzedniej wilgotności to około jeden dzień. Z wentylatorem byłoby szybciej ale także wentylator nie musiałby pracować do momentu "wyzerowania delty", ale chociaż do momentu zbicia ostatniego peaku o połowę.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości