Forum Tiny Control Solution
Temperatura płyty - Wersja do druku

+- Forum Tiny Control Solution (https://forum.tinycontrol.pl)
+-- Dział: LanKontroler - sprzęt i wersje wsadów, problemy, zastosowanie (https://forum.tinycontrol.pl/forumdisplay.php?fid=3)
+--- Dział: LanKontroler - wersje oprogramowania (https://forum.tinycontrol.pl/forumdisplay.php?fid=4)
+--- Wątek: Temperatura płyty (/showthread.php?tid=262)

Strony: 1 2


Temperatura płyty - pat - 08-17-2013

Pomiar temp. na płycie jest daleki od prawdy. Testuję 4 LK i oto wyniki:
S/N temp.
7461 28,4
7508 28,8
7478 30,5
2429 28,8
Oczywiście wszystkie leżą obok siebie.
Leżący obok DTH11 pokazuje 22 st. a DS18B20 daje 22,5st (i to jest prawda).
Czy przewidujecie możliwość wprowadzania korekty tak jak przy INP1-INP5 ?
Akurat zależy mi na pomiarze z błędem nie większym niż 2 st.


- wilkxt - 08-17-2013

kalibracja, bedzie dodana, ale sama różnica miedzy ds18b20 a tym na płycie wynika z faktu, że płytka LK sie nagrzewa od procesora głownego i zawsze bedzie trochę wyższa niż temperatura otoczenia


Re: Temperatura płyty - notek - 08-21-2013

Tak jak kolega wspomniał jest to odczyt temperatury płytki, a nie otoczenia.
Celem tej czujki jest pomiar temperatury elektroniki, przydatne zwłaszcza jeśli Lan Kontroler wbudowany jest w jakieś inne urządzenie elektryczne w jednej obudowie.


Re: Temperatura płyty - irata - 08-25-2013

Nie moge zgodzic sie z przedmowcami - czujnik na plytce jest po prostu niedokladny (analogowy) i kalibracja jest jak najbardziej oczekiwana. Takze sam odczyt z tego czujnika - nie zgodze sie, ze jest to temperatura plytki/elektroniki - w wielu zastosowaniach uzywam LK jako element znajdujacy sie w wentylowanej (wymuszony obieg) skrzynce i w takim zastosowaniu jak najbardziej jest to wskazanie temperatury otoczenia. Ktos moglby sie wtracic, ze przeciez ten czujnik nie zostal po to zamontowany, tylko w takim razie - skoro z racji niedokladnosci wskazan i tak jest on orientacyjny - po co w ogole go montowac?
Uwazam, ze najlepszym rozwiazaniem (poza upieraniem sie, ze nie sluzy on pomiarowi temperatury otoczenia) jest dodanie kalibracji lub zastapienie go czujnikiem cyfrowym np DS18xxx (w przyszlych wersjach)


Re: Temperatura płyty - wilkxt - 08-26-2013

ale dokładność i kalibracja to jedno, a wzrost temeratury od płytki to drugie. Jak układ jest dobrze wentylowany to faktycznie można powiedzieć, ze jest to temperatura otoczenia, ale jak jest w szczelnej obudowie w jakimś zamknietym pomieszeniu to już to nie jest temperatura otoczenia i nie można sie tym sugerować.
podsumowujać:
1. Kalibracja zostanie dodana, bo faktycznie pomiar nie jest zbyt dokladny , a niektórzy wykorzystują go do pomiaru temperatury otoczenia. Wczesniej nie było kalibracji bo miala to byc pogladowa temperatura czy np. płytka sie nie przegrzewa i dokladnosc -+2 stopnie nie miała aż takiego znaczenia.
2. Należy brać pod uwage wyższe wskazania spowodowane nagrzewajacą się płytką jesli nie ma chłodzenia.


Re: Temperatura płyty - andre - 08-26-2013

Czujnik na płytce traktuję jako orientacyjny pomiar temperatury układu i jego najbliższego otoczenia ,uważam , że jest bardzo przydatny , pokazuje temperaturę ok.5 - 7 stopni C wyższą niż jest w pomieszczeniu , sygnalizuje możliwe przegrzanie kontrolera bądź układu.
Nie przeceniał bym również możliwości kalibracji temperatury zwłaszcza czujników ds18b20 .W pewnych zakresach rozrzut temperatur pomiędzy dwoma
czujnikami umieszczonymi obok siebie wynosi niekiedy 0,8 stopnia C a w parowanych ze sobą (z 15 szt wybrane 2) tak jak na obrazku.
Co do DTH11 to moim zdaniem zabawka i należy przejść na co najmniej DTH22.


.jpg   Temp.compar..JPG (Rozmiar: 5.36 KB / Pobrań: 4,275)


Re: Temperatura płyty - kaktus - 08-26-2013

andre napisał(a):Nie przeceniał bym również możliwości kalibracji temperatury zwłaszcza czujników ds18b20 .W pewnych zakresach rozrzut temperatur pomiędzy dwoma
czujnikami umieszczonymi obok siebie wynosi niekiedy 0,8 stopnia C a w parowanych ze sobą (z 15 szt wybrane 2) tak jak na obrazku.

DS-y są kalibrowane już na taśmie produkcyjnej, zbyt częsty odczyt, a zwłaszcza wyliczanie temperatury prowadzi do nagrzewania struktury i nieznacznych przekłamań pomiarów.

Wszystkie te sensory o których piszesz raczej nie nadają się do pomiarów z rozdzielczością 0,1ºC, jeżeli jednak zależało by Ci na takich pomiarach wtedy zwiększ masę (nie mylić z minusem zasilania) elementu przez umocowanie np do sporego radiatora. Z drugiej strony jakie warunki kontrolujesz, że ważny jest każdy dziesiąty element ºC, pytam z ciekawości.

W nocie katalogowej DS18B20 można wyczytać:
Cytat:±0.5°C Accuracy from -10°C to +85°C



Re: Temperatura płyty - andre - 08-27-2013

Dzięki za ciekawe uwagi dotyczące DS18b20.
Kontroluję normalne domowe pomieszczenia z tym , że dallasy mam podpięte pod LK i jednocześnie pod układ Z-wave FGBS321 aby mieć bezprzewodowy odczyt i to on ustawia rozdzielczość pomiaru i z niego pochodzi screen.


Re: Temperatura płyty - kaktus - 08-27-2013

Rozdzielczość rozdzielczością, można nawet przekonfigurować zdaje się z 9 na 12 bitów, ale raczej jako ozdoba skoro dokładność w głównym zakresie pomiarowym wynosi 0,5°C. Ja w swoich układach/projektach używam rozdzielczości wyniku 0,1 (i to nie zawsze), bo częściej widać zmiany na cyferblacie. I choć "termometry" są umieszczone w środowisku o małej dynamice zmian, dokonuję odczytu nie częściej niż raz na 2 sekundy, co niczym nie jest uzasadnione, bo to i tak często. Ale tak jak przytoczyłem przed chwilą ładnie można obserwować zmiany - częściej się coś rusza na wyświetlaczu.

Swoją drogą fajny patent wykombinowałeś - jak zasilasz taką sondę?


Re: Temperatura płyty - kaktus - 08-27-2013

pat napisał(a):Pomiar temp. na płycie jest daleki od prawdy. Testuję 4 LK i oto wyniki:
S/N temp.
7461 28,4
7508 28,8
7478 30,5
2429 28,8
Oczywiście wszystkie leżą obok siebie.
Leżący obok DTH11 pokazuje 22 st. a DS18B20 daje 22,5st (i to jest prawda).
Czy przewidujecie możliwość wprowadzania korekty tak jak przy INP1-INP5 ?
Akurat zależy mi na pomiarze z błędem nie większym niż 2 st.


DHT11 nie umie mierzyć temperatury z precyzją w częściach dziesiętnych, jego rozdzielczość wynosi 1, a dokładność waha się od ±1°C do ±2°C. To wszystko pisze w nocie katalogowej sensora, poprostu tak został skonstruowany i tak działa.
Przy okazji - może mierzyć temperaturę w zakresie 0°C-50°C.
Natomiast wilgotność w zakresie 20-90%RH z dokładnością ±5%RH, i rozdzielczością również 1.

Może podam też parametry DHT22

wilgotność względna
rozdzielczość 0.1%RH
zakres pomiaru 0-99.9%RH|
dokładność 25°C ±3%RH
powtarzalność ±1%RH
Dryf typowo