Forum Tiny Control Solution

Pełna wersja: Pomiar dużych prądów przetwornikiem LA-100P
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,
Używam LK2 m.in. do monitorowania pracy małej instalacji fotowoltaicznej, monitorując m.in. prąd ładowania akumulatorów, przetwornic itp. Monitorowane wartości często przekraczają 20-30A a w porywach >50A Dotychczas używałem sprawdzonych modułów Pololu ACS711 które przy deklarowanych wartościach maksymalnych 15,31 czy 75A (ACS709) nie mogą pracować przez dłuższy czas w górnych swoich zakresach ( model ACS709 ~75A wytrzymuje 50A przez 20s czy 31A przez 150s - uwagi producenta )
Moduły ACS używane przez dłuższy czas przy >50% I_max przegrzewają się i mogą ulec uszkodzeniu ( uszkodziłem ACS711 31A eksploatując go przez dłuższy czas na ~50% )
Po uszkodzeniu ACS711 31A zainteresowałem się obecnie obsługiwanym przez LK modułem ACS709 75A , nie oferuje on jednak znacznie większego zakresu prądowego niż ACS711 a jest znacznie droższy.
Szukając większego modułu trafiłem na moduły LEM. które jak się okazało są opisane jako obsługiwane przez LK2 chyba od v.3.13 ( używany moduł LA-100P można kupić już za ~20zł ) .
Po podłączeniu LA-100P okazało się, że wg sugerowanego podłączenie do LK2 ( instrukcja v.313 ) moduł nie działa.
W jedynym poście dot. LEM jaki znalazłem na forum http://tinycontrol.pl/forum/viewtopic.php?p=8686#p8686 znalazłem zapytanie dot. użycia LA-100P oraz odpowiedz, która skutkowała prawdopodobnie dołączeniem modułu do użycia z LK2:
Cytat:Re: Pomiar prądu i napięcia na LK2

Postprzez wilkxt » 28 kwi 2014, o 13:47

Janusz15813 napisał(a):
Potrzebuje mierzyc prad przetwornikiem LA100-P firmy LEM. Pomiar jest dokladny i bez bocznika mierzy prad do 100A.
Moglby ktos sie podjac przystosowania tego przetwornika do LK2 , zamiast napiecia trzeba mierzyc prad od 0-50 mA.



LK mierzy napięcie od 0 do 3.6V, wiec trzeba dać rezystor około 72 omy, przy tej wartosci rezystora i prądzie 50mA mamy na nim napiecie 3,6V, rozdzielczosc takiego pomiaru to 0,1A. W następnej wersjo softu dolożymy taka opcje.
pozdrawiam
tomek

Sprawdziłem datasheet LA-P100 http://www.lem.com/docs/products/la%2010...13%20e.pdf i okazało się, że moduł powinien być zasilany napięciem symetrycznym -+12-15V w podłączeniu podanym w instrukcji LK2 v.313 chyba nie może działać.
Po zasileniu modułu napięciem symetrycznym i zdjęciem spadku napięcia z rezystora Rm o wartości około ~ 38ohm napięcie zmienia się od 0 do 3,6V dla Ip 0-100A
Ustawienie rodzaju czujnika dla INP4 - ACS=5.0 wartość prądu wyświetlana jest w zakresie 0-10A ( 1AIp =0,1A w okienku, pewnie można zmienić na 1 do 1 )
Do zasilenia Lem'a można użyć nisko prądowego przetwornika napięcia MeanWell DCW03A-12
Podłączenie LA100P do inp4 LK2 sprawdzone.

[Obrazek: la100p_dia.jpg]

Pozdrawiam Maciek
Dodam, że wartości Rm wg. specyfikacji LA100 to od 10-65ohm dla -=12V nap. zasilania i zakresu pomiarowego do 100A
Wcześniej podałem ~38ohm - wartość zgrubna, przy pobieżnym pomiarze Is do 5A (z zasilacza)
Nie zwróciłem uwagi, że przewód pomiarowy był owinięty wokół górnej krawędzi modułu (podwojone wskazanie)
Bez owinięcia wokół otworu Lem'a, wartość Rm przy zasilaniu już z modułu MeanWell DCW03A-12 "wyszła" mi wartość max. podana przez producenta ~65ohm.