Forum Tiny Control Solution

Pełna wersja: Budowa minimalistycznej instalacji inteligentnej
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam wszystkich serdecznie,

Jakiś czas temu zakupiłem Lan Kontroler w wersji 2.0 w celach czysto testowych. Pozytywnie zaskoczony sprzętem - postanowiłem "wdrożyć" go na większą skalę. Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że jestem programistą z zawodu więc proszę wybaczyć mi możliwe banalne pytania.

Założenie jest takie - wykonać podstawową instalację, która jest potrzebna do działania inteligentnego domu (tudzież mieszkania).

1. Chciałbym oprzeć instalację o Lan Kontroler v2 - 1 sztuka / pomieszczenie,
2. Każde pomieszczenie będzie posiadało swoje własne czujniki, włączniki itp.

a) Czujniki: Ruchu, DHT22, Dallas
b) Podłączenie włączników - Tutaj pojawiają się schody - Całą instalację chciałem wykonac jako niskoprądową ( włącznik-> rozdzielnia -> przekaznik -> oswietlenie ) - Czy jest mozliwe podłączenie włącznika schodowego i poprawnego jego funkcjonowania wraz z Lan Kontrolerem ? Dlaczego wyłącznik schodowy - ano dlatego, że sterowanie będzie mogło się odbywać zarówno manualnie jak przez panel. Czy po "włączeniu" Lan KOntroler będzie przechowywał stan "wysoki" na damym wejsciu ? (bramka logiczna) ? - Jeśli ktoś znalazłby cierpliwość prosiłbym o rysunek / wskazówki. Kolejna sprawa związana z włącznikami - czy istnieje jakaś szansa na "programowanie" stanów ? np. krótkie wcisnięcie, przytrzymanie ?
c) Czujniki zmierzchu - tutaj mysle, ze użyję jednego czujnika, który będzie włączał oświetlenie ambientowe w całym mieszkaniu, pod warunkiem, że nie została wybrana opcja "Poza domem" w panelu konfiguracyjnym. Mysle jednak, że nie będzie wielkim wyzwaniem sterowanie przekaznikami przez interfejs webowy urządzenia.
d) Kontrola termalna - Tutaj temat rzeka - klimatyzacja / ogrzewanie - o ile klimatyzacja mogla by byc sterowana zero jedynkowo (możemy przeciez wybrac satysfakcjonującą nas temperaturę i jej się trzymać), o tyle ogrzewanie musi być sterowane płynnie
e) kontrola okien - stany zero jedynkowe - czy istnieją czujniki, które wraz z Lan Kontrolerem spełnią moje oczekiwania ?

Jeśli trzeba będzie powiedzmy użyć kilku urządzeń na każde pomieszczenie, to jestem to w stanie zaakceptować.

Dziękuję z góry wszystkim za odpowiedzi i wskazówki
b) Odłącz wyłączniki od 230V i podepnij pod INPD. Nie da się być w połowie w ciąży. Big Grin
LK ma standardowo stan wysoki na INPD po włączeniu. LK nie przechowuje stanów we i wy bez zasilania - o ile dobrze rozumiem pytanie.
d) Twój wybór. IMO cyfrowe sterowanie ogrzewaniem/chłodzeniem nie jest żadnym wyzwaniem, LK świetnie sprawdza się w tej roli. Ale jeśli ma być "inteligentnie" to musi się pojawić zewnętrzna logika (np. komp) bo sam LK nie da rady.
e) Zwykłe czujki kontaktronowe (lub - zależnie od koncepcji - udarowe) spięte szeregowo i podpięte do INPD.

Reszty Twoich wątpliwości nie kumam, może trzeba je inaczej opisać albo ja nie odbieram tej fali.

Gdy minie pierwsza euforia, zauważysz, że aby było "jęteligentnie", nawet minimalistycznie, do zestawu trzeba dorzucić jakiegoś małego kompa, np. malinkę. Wink
b) Skoro LK nie przechowuje stanu, to w jaki sposób skonfigurować eventy w LK tak aby zmieniał stan przekaznika po wcisnięciu włącznika oswietlenia ? Nie mam jeszcze u siebie tego modulu dolaczanego do LK z przekaznikami i niestety nie mam bladego pojęcia jak go podłączyć. Wyobrazam sobie to tak po tym co zrozumialem:

Sterowanie manualne
1) Włącznik podłączamy pod INPD 2-4 (1 zajety przez czujnik ruchu)
2) Wcisnięcie włącznika powoduje pojawienie się napięcia na porcie INPD2
3) Wyzwolenie eventu, który zmieni stan przekaznika (1-4)
4) Na wyjsciu z przekaznika pojawi się napięcie

5*) Pytanie - Czy między przekaznik a oswietlenie można wpiąć np: http://archiwum.allegro.pl/oferta/plynne...36441.html co umozliwi płynne zapalanie i wyłączanie światla ?

Sterowanie przez interfejs web
1) LK obsluguje obsluge zdarzen poprzez serwer WWW - wydanie polecenia, które zmieni stan przekaznika na przeciwny
2) Na wyjsciu z przekaznika pojawi się lub zniknie napięcie

Czy mógłbym prosić o uproszczony schemat (instrukcje) podlaczenia przekaznika z LK ?

d) Jasne - Na strazy będzie stał serwer - a w nim autorska aplikacja, która będzie sterowała LK - o ile aplikacje bez problemu jestem w stanie napisac, o tyle samego połączenia jej z LK się obawiam - czy istnieją jakies schematy obrazujące LK sterującego ogrzewaniem oraz klimatyzacją ? Czy możecie polecic jakies klimatyzatory (powierzchnia do 80m) oraz zawory grzejnikowe, które będą sterowane przez LK ?

Jesli chodzi o logike - jestem w trakcie pisania aplikacji pod wlasne potrzeby - choc nie wykluczam udostepnienia jej kodu źródłowego jeśli to zadziała w pelni w połączeniu np z większą ilością LK - aktualnie potrafi:
- Cichy alarm - Mozemy zdefiniować w cyklu tygodnia o ktorej godzinie wyjdziemy z mieszkania i cichy alarm ma zostac aktywowany - przydaje się to, jeśli ktoś codziennie wychodzi do pracy o jednakowej porze itp - nie musimy pamiętać o uzbrajaniu alarmu - w momencie wykrycia ruchu zostajemy o tym powiadomieni przez SMS
- Stacja pogodowa - Prognoza pogody, monitorowanie temperatur w mieszkaniu, statystyki temperatur, wilgotnosci

Ta część zostałą zrobiona tylko i wyłącznie dla testów wraz LK - jesli uda mi się uzyskac odpowiedzi na nurtujące mnie pytania nie wykluczam rozbudowy Smile

Dzieki!
b) Skoro LK nie przechowuje stanu, to w jaki sposób skonfigurować eventy w LK tak aby zmieniał stan przekaznika po wcisnięciu włącznika oswietlenia ? Nie mam jeszcze u siebie tego modulu dolaczanego do LK z przekaznikami i niestety nie mam bladego pojęcia jak go podłączyć.
>>>>> Wszystko znajdziesz w instrukcji (str.12). Podłącz zasilanie, ethernet i eksperymentuj - jeden przekazior masz na płycie, reszta działa tak samo.

Wyobrazam sobie to tak po tym co zrozumialem:

Sterowanie manualne
1) Włącznik podłączamy pod INPD 2-4 (1 zajety przez czujnik ruchu)
2) Wciśnięcie włącznika powoduje pojawienie się napięcia na porcie INPD2 >>>> odwrotnie, zanik napięcia (LOW), w standardzie jest HIGH.
3) Wyzwolenie eventu, który zmieni stan przekaznika (1-4)
4) Na wyjsciu z przekaznika pojawi się napięcie >>>>> zostanie zwarty/rozwarty zestyk przekaźnika, przekaźnik zawiera NC i NO.
>>>>>>>>>>> OK, z grubsza właśnie tak.

5*) Pytanie - Czy między przekaznik a oswietlenie można wpiąć np: http://archiwum.allegro.pl/oferta/plynn ... 36441.html co umozliwi płynne zapalanie i wyłączanie światla ?
>>>>>>>>>>> Da się. Rozumiem, że chodzi o bajer z płynnym rozświetlaniem/wygaszaniem. Bo samo załączenie może zrobić przekaźnik LK.


Sterowanie przez interfejs web
1) LK obsluguje obsluge zdarzen poprzez serwer WWW - wydanie polecenia, które zmieni stan przekaznika na przeciwny
2) Na wyjsciu z przekaznika pojawi się lub zniknie napięcie
>>>>>> Właśnie tak. Serwer www nie jest konieczny, sterować można również poprzez snmp (program może być w C, bashu, lub języku wyższego poziomu). Można też postawić serwer snmp i sterować zdarzeniowo.


Czy mógłbym prosić o uproszczony schemat (instrukcje) podlaczenia przekaznika z LK ?
>>>>> Nie kumam, wszystko masz w instrukcji.

d) Jasne - Na strazy będzie stał serwer - a w nim autorska aplikacja, która będzie sterowała LK - o ile aplikacje bez problemu jestem w stanie napisac, o tyle samego połączenia jej z LK się obawiam - czy istnieją jakies schematy obrazujące LK sterującego ogrzewaniem oraz klimatyzacją ? Czy możecie polecic jakies klimatyzatory (powierzchnia do 80m) oraz zawory grzejnikowe, które będą sterowane przez LK ?
>>>> Komplikujesz.
Chłodzenie - włączasz zasilanie jak temp. w pomieszczeniu wzrośnie pow. progu albo w określonym czasie, za resztę odpowiada termostat klimy. Trzeba uwzględnić histerezę.
Ogrzewanie kaloryferowe - zawory termostatyczne (typowe), sterowanie robisz dla pieca aby zapewnić odpowiedni dopływ ciepła do całego układu ogrzewania. Co zastosować - zależy od rodzaju paliwa i nośnika - może być sterowanie zaworem gazu, dopływem powietrza do paleniska lub poprzez sterownik pieca - temperaturą nośnika.