Forum Tiny Control Solution

Pełna wersja: Mało Wejść/Wyjść
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.

neto

Witam Forumowiczów i Producenta.

Stałem się szczęśliwym posiadaczem Lan Kontrolera.
Początkowo liczba wejść i wyjść wydawała się wystarczająca do mojego projektu.
Niestety, w trakcie realizacji szybko okazało się, że potrzeba kilku dodatkowych sterowań.
Musiałem iść na pewne kompromisy. Wtedy przypomniałem sobie o pewnym scalaczku MCP23017
Jest to 16-to bitowy dwukierunkowy programowalny expander I/O z magistralą I2C (16 wejść lub wyjść)
Aż się prosi o podłączenie do Lan Kontrolera. Dla zainteresowanych link http://ww1.microchip.com/downloads/en/De...21952b.pdf
Koszt tego układu to około 4,80zł, do tego płytka PCB zaprojektowana tak, by użytkownik w miarę
potrzeb, mógł wlutować sobie element wykonawczy (tranzystor, tranzystor + przekaźnik, optotriak, transoptor itp.)
Lub użyć jako wejścia. Koszt takiej płytki przy produkcji seryjnej nie powinien przekroczyć 5..6zł
Pozostaje tylko kwestia softu, ale to już zależy od Producenta - którego tu pozdrawiam i gratuluje pomysłu.
neto napisał(a):Witam Forumowiczów i Producenta.

Stałem się szczęśliwym posiadaczem Lan Kontrolera.
Początkowo liczba wejść i wyjść wydawała się wystarczająca do mojego projektu.
Niestety, w trakcie realizacji szybko okazało się, że potrzeba kilku dodatkowych sterowań.
Musiałem iść na pewne kompromisy. Wtedy przypomniałem sobie o pewnym scalaczku MCP23017
Jest to 16-to bitowy dwukierunkowy programowalny expander I/O z magistralą I2C (16 wejść lub wyjść)
Aż się prosi o podłączenie do Lan Kontrolera. Dla zainteresowanych link http://ww1.microchip.com/downloads/en/De...21952b.pdf
Koszt tego układu to około 4,80zł, do tego płytka PCB zaprojektowana tak, by użytkownik w miarę
potrzeb, mógł wlutować sobie element wykonawczy (tranzystor, tranzystor + przekaźnik, optotriak, transoptor itp.)
Lub użyć jako wejścia. Koszt takiej płytki przy produkcji seryjnej nie powinien przekroczyć 5..6zł
Pozostaje tylko kwestia softu,
ale to już zależy od Producenta - którego tu pozdrawiam i gratuluje pomysłu.
Niestety kwestia softu nas ogranicza, nie fizyczna ilość podłączenia we/wy.
Każde wejście trzeba pokazać na stronie, zrobić pozycję w tabeli zdarzeń - to jest dużo linii kodu. A miejsca w pamięci absolutnie brak.
Jest jeszcze kwestia ergonomii, duża ilość we/wy i funkcji znacznie zaciemnia obraz konfiguracji, a urządzenie ma być proste w ustawieniach.
Dlatego nawet przy modyfikacjach hardwaru pozostaniemy przy obecnej liczbie I/O, raczej proponując w niedalekiej przyszłości wzajemne powiązania kilku Lan Kontrolerów za pomocą zewnętrznego oprogramowania.