Forum Tiny Control Solution

Pełna wersja: [LK v2.0 SW 3.06]Czujniki temperatury - przypisanie do wejść
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam,

Kupiliśmy LK na potrzeby stworzenia systemu do monitoringu temperatury w pomieszczeniach -> LK v2.0, SW 3.06 + 5 czujników temperatury 1-wire DS18B20. System zbiera dane, ale zauważyliśmy jedno niepożądane działanie - po reboocie LK czujniki potrafią zmienić przypisanie do wejść na LK (np. czujnik1 był przed rebootem na INP6, po reboocie trafił na INP7). EDIT: Po rozmowie z p. Tomkiem okazało się, że takie zachowanie jest prawidłowe przy dodawaniu nowych czujników - testowaliśmy proces dodawania nowych czujek. Dane z czujek zbieramy po SNMP, generują się wykresy z historią wartości - co w przypadku chęci rozbudowy systemu o kolejny czujnik? W tej chwili ryzykujemy rozsypanie spójności zbieranych danych gdy nowy czujnik wskoczy na miejsce starego - po SNMP będzie zbierana temperatura z zupełnie innego miejsca niż wcześniej.

Czy można jakoś wymusić na sztywno przypisania poszczególnych czujek do danych wejść (powiązanie wejścia z adresem czujnika) na żądanie użytkownika? W takim przypadku można by pominąć sztywno przypisane wejścia na etapie przypisywania czujników do wejść i uniknąć chaosu w zbieranych danych (np. czujniki podłączone do INP6,7,8 zostają na swoich wejściach pomimo podłączenia nowego czujnika o niższym adresie - ten wskakuje na pierwsze wolne wejście INP9).

Czekam na informację i pozdrawiam,

Mirosław
dorobimy taka funkcję ale jeszcze nie wiem w jakim czasie
Z tym problemem poradziłem sobie w ten sposób, że kupiłem większą partię dallasów - 20 szt. i przygotowałem sobie listwę pinów do których można włożyć nóżki Dallasa. Potem polutowałem co trzecie pole razem i tak dwa pozostałe pola również, aby powstała rzędowa łączówka w kolejności nóżek masa, sygnał, zasilanie. To wszystko wpięte pod lan kontroler. Wkładając 6 szt. dallasów i resetując kontrolera widzimy temperatury. Teraz dotykamy ręką i patrzymy która temperatura się zwiększa odpowiednio zmieniając pozycję dallasa na listwie. Zostawiamy tego który jest na górze listy, usuwamy ostatniego. Tak długo aż sprawdzimy wszystkie 20 szt. i mamy pewne 6 o najwyższych numerach. I tak podobnie później. Oczywiście numerujemy sobie po kolei każdą sztukę licząc od tej na górze kontrolera. Przy dodawaniu nowego czujnika podłączamy element o wyższym numerze i wówczas pojawia się w nowym okienku, a stare działają bez zmian.
Pozdrawiam
Dzięki za rady - identyfikacja czujników ręcznie jak najbardziej wchodzi w grę, ale jeśli software będzie umożliwiał pozbycie się tego ograniczenia było by idealnie.

Czekamy w takim razie na nową funkcjonalność Smile

pozdrawiam