Forum Tiny Control Solution

Pełna wersja: Sterowanie napięciem 12V
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Potrzebuję sterować napięciem 12V za pomocą SNMP. Sterować chcę 2 wentylatory po 10W każdy.
Przy aktualnej konstrukcji LK wydaje mi się to niemożliwe ale na pewno da się osiągnąć ten cel stosując pewne modyfikacje elektroniczne (dodatkowy układ/płytka).
Czy ma ktoś pomysł jak to zrobić za pomocą LK?
Czy możesz przybliżyć w czym problem?
Steruję 16 szt. wentylatorów na 12V za pomocą 1x LK + płytka z przekaźnikami + 2x DS18B20.
W tym przypadku events config jest dla mnie wystarczający, ale poprzez zewnętrzną logikę i snmp także by nie było problemu.
Też nie widzę problemów - jeżeli chcesz sterować oddzielnie każdym to raczej musisz dokupić płytkę przekaźników aby mieć więcej niż 1.
Reszta to kwestia ustawień
Najtaniej w tym przypadku będzie do wyjść Out1-4 podłączyć driwer do MOSFET'ów np TC4423 i bezpośrednio z niego zasilać wentylator. 10W przy 12V daje niecały 1A. Te drivery pracują do 3A, więc nie powinno być problemy. Lub zamiast tego możesz kupić małe przekaźniki na 5V i podpiąć bezpośrednio pod OUT1-4 i też będzie działać.
Jeśli chodzi o przekaźnik to jest to sterowanie 0-1, i to wiem że da się zrobić (tak też resetuje modem) Smile
W tym przypadku źle się trochę wyraziłem i chodzi mi o płynne sterowanie - płynna zmiana napięcia od 0 do 12. Ewentualnie może być zmiana skokowa - np 4 poziomy napięcia.
To przez wyjście PWM uzyskasz płynną zmane obrotów wentylatora. Nie będzie to jednak zmiana zapięcia, ale wypełnienia.
Ale efekt ten sam. Płynna regulacja obrotów.
Niestety, zakres częstotliwości PWM w LK słabo się do tego celu nadaje (chyba, że ktoś lubi piszczące silniczki Big Grin ).
Poza tym uzyskanie płynnej zmiany obrotów (wypełnienia) w określonym przedziale temperatur nie jest możliwe.
Można to zrobić skokowo wykorzystując np. wszystkie wyjścia i drabinkę rezystorową wysterowującą tranzystor.
Natomiast dużo prostszym rozwiązaniem (o ile nie wchodzi w grę jakaś dodatkowa logika) jest zastosowanie termistora i tranzystora.