Forum Tiny Control Solution

Pełna wersja: Lan kontroler dla laików elektorniki
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Witam, od kilku tygodni zgłębiam możliwości lankotrolera, i jako webdevelopera fascynują mnie możliwości integracji z mysql, php czy sh. Niestety moja wiedza elektroniczna jest minimalna i szybkie kursy elektroniki oglądane na Youtube szybko tego stanu nie zmienią. Dużym ułatwieniem było wprowadzenie do sprzedaży zestawu KIT, z płytką montażową, czujnikami, przydatnymi rezystorami i diodami oraz krótkie tutoriale na YOUTUBE co i jak szybko zmontować a zarazem nie zespuć.

Kilka przykładowych tematów tutoriali:
- jak wpiąć czujkę ruchu
- jak wpiąć proste włączniki oraz wyzwalać nimi przekaźniki ( np. podłączenie światła w domu za pośrednictwem lankontrolerów)
- jak podpiąć wentylator od komputera lub wentylator 220v do PWM
- czujnik zalania
- podłączenie diod led sygnalizujące stany danych przekaźników
- podłączenie czujnika gazu
- podłaczenie czujnika tlenku węgla
- lista modeli liczników prądu poprawnie działające z lankontrolerem
- podłączanie czujników temperatury - przebrnąłem ale może się przydać Wink
- pwm + silnik i sterowanie ekranem projektora czy żaluzją

pozdrawiam
K
kiniu napisał:
Cytat:Dużym ułatwieniem było wprowadzenie...
Chyba powinno być "byłoby" bo tekst sprawia wrażenie ,że to już jest.
Ogólnie jestem za , niekoniecznie video ale jakieś schematy praktycznie sprawdzonych rozwiązań
z podanymi wartościami zastosowanych elementów z opisem + zdjęcia.
Jak ma być koncert życzeń świąteczno-noworocznych to dołożę swoje:
1.Radiowe przesyłanie danych z czujników podpiętych do LK na terminal(komputer)
2.Tani (w miarę) system mierzący jakość powietrza (zawartość CO2) 0-10V
3.Interfejs LK podobny w funkcjonalności do tego http://www.youtube.com/watch?v=UICEpJ46oCc
Czego sobie i wszystkim życzę Smile
andre napisał(a):kiniu napisał:
niekoniecznie video ale jakieś schematy praktycznie sprawdzonych rozwiązań

Jak ma być dla nie-elektroników to taki krótki filmik pokazujący co i jak z narracją głosową jest idealny, wręcz niezastąpiony. Człowiek, który nie widział nigdy schematu, nawet prostego, nie musi gu umieć czytać ze zrozumieniem, oczywiście nikomu nie ubliżając ...
A jak widać LK zdaje się być bardzo interesujący, nie tylko dla profesjonalistów i amatorów hobbystów elektroniki Big Grin
Takie poradniki wideo podciągną braki instrukcji (oraz szybkiego startu) która zdaje się dalej jest kulawa. Nie trzeba nic pisać tylko krótko sfilmować i rzeczowo opowiedzieć, na pewno zajmie to konstruktorom mniej czasu niż pisanie opowiadań, których ktoś tam może potem nie zrozumieć ...
Moim zdaniem BARDZO trafna sugestia kiniu Big Grin
Takie rozwiązania istnieją. Są to wszelkiego rodzaju płytki z czujnikami sygnowane arduino. Dla elektro-laików są o wiele lepsze niż kit'y bo od razu działają. Big Grin Zwykle są w montażu smd, więc są też mniejsze niż w konstrukcji przewlekanej.
Większość wymienionych zagadnień da się nimi załatwić.
Mają na ogół regulację parametrów progowych i wyjścia: binarne i analogowe (napięciowe). Czasem trzeba dopasować zakres napięć wyjściowych. I gotowe.
Dziękuję za bardzo cenne uwagi. Zamysł tutoriali powstał wraz z nową stroną tinycontrol, jest tam dział Pomoc. Niestety jedyne co udało mi się opisać to właśnie budowa oprogramowania, jako elektronikowi podłączanie czujników wydaje się dość banalne ;-) Ale zdaję sobie sprawę, że łopatologiczne wytłumaczenie gdzie, co i jak jest często konieczne. Poza tym oszczędza czas na studiowanie "jak to zrobić" przez mniej wtajemniczonych. I mam zresztą pomysł, aby zaprząc do tego celu bardziej doświadczonych użytkowników, oczywiście wynagradzając ich w pewien sposób. Jedyne co mnie trochę wstrzymywało, to fakt pojawienia się nowej wersji Lan Kontrolera, w którym prawie nie zmieni się oprogamowanie i funkcjonalność, ale lauout tak, co spowoduję że schematy podłączeń będą nieaktualne. Jednocześnie pracujemy też nad cała masą własnych płytek rozszerząjących: pojawi się sensor pomiaru prądu, płytka z wyjściami +/- na tranzystorach MOSFET do podłączania niskoprądowych odbiorników, przy okazji modulowana sygnałami PWM (bedzie ich w sumie 4). Oczywiście nowy LK będzie miał miejsce na moduł bezprzewodowy na 868Mhz, więc pojawią się także urządzenia końcowe sterowane bezprzewodowo lub mierzące zdalnie.
Zachęcam do dalszych postów, co chcielibyście podłączyć i na co przede wszystkim powinny być zrobione pomoce?
@andre
Interfejs podczerwieni do liczenia obrotów tarczy widziałem już jakiś czas temu, genialnie proste rozwiązanie. Z LK sprawdziło by się zwłaszcza bezprzewodowo, bo większość liczników jest teraz poza domem. Trochę tylko się obawiam (robiliśmy już nawet wstępne rozeznanie w Rejonie) jak zareaguje na ten czujnik pracownik odczytujący stan licznika.
Nie chcę nikogo obrażać, ale ta instytucja (bo to wciąż nie komercyjne przedsiębiorstwa dla mnie) są bardzo mało otwarte na zmiany, żeby nie powiedzieć dobitniej.
notek napisał(a):Trochę tylko się obawiam (robiliśmy już nawet wstępne rozeznanie w Rejonie) jak zareaguje na ten czujnik pracownik odczytujący stan licznika.
Nie chcę nikogo obrażać, ale ta instytucja (bo to wciąż nie komercyjne przedsiębiorstwa dla mnie) są bardzo mało otwarte na zmiany, żeby nie powiedzieć dobitniej.

Podłączenie czegokolwiek, czy wręcz umieszczenie (nawet sensora światła) nawet na korpusie licznika będzie traktowana jako ingerencja, właściciel przyłącza będzie traktowany jako złodziej. Odczytywacz licznika usunie toto i zawiadomi firmę sprzedającą prąd o tym fakcie (próby oszustwa urządzenia licznikowego) i się zacznie ....
Jedyne rozwiązanie to założenie swojego licznika, za licznikiem "głównym".
kaktus napisał(a):Podłączenie czegokolwiek, czy wręcz umieszczenie (nawet sensora światła) nawet na korpusie licznika będzie traktowana jako ingerencja, właściciel przyłącza będzie traktowany jako złodziej.

Umieścić w skrzynce (jest Twoja, a nie energetyki) czujnik optyczny z soczewką, żeby łapał z dystansu. Ma nie dotykać licznika (i trzymać się od niego z daleka Big Grin ), a jak sprytnie zrobisz, to inkasent nie będzie nawet widział "sprzęta" .
Piękne rozwiązanie proponujesz Big Grin a przepraktykowałeś może?
Tylko u kumpla, mnie nie zaszczycili jeszcze migającym licznikiem. Big Grin
Na razie jest na wolności (kumpel). :lol: