Forum Tiny Control Solution

Pełna wersja: poszukiwane możliwości LK
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2
Będę umieszczał tutaj swoje sugestie co do sprzętowych i nie tylko możliwości, jakie można by dodać, namawiam też innych forumowiczów do tego.

Część opisałem tutaj http://tinycontrol.pl/forum/viewtopic.ph...7315#p7315
dla przypomnienia
- expander IO na i2C, np PCA8575 - 16 x GPIO,
- sprzętowy PWM, kiklukanałowy na I2C, np PCA9530 lub "większy",
- czujnik oświetlania w luxach na I2C, np APDS9300,
- rozbudowa o tani i rewelacyjny pod względem możliwości moduł komunikacji WIFI na SPI, np NRF24L01+ bardzo energooszczędny idealny do pracy z bateryjką
- usystematyzowanie "zarządzania" sensorów temperatury przez użytkownika, proponowałem wybór typu i przypisanie wyjścia (z możliwych)[i] przez użytkownika
opcja taka pozwoli na lepsze [i]bardziej uniwersalne
zarządzanie i wykorzystanie pinów GPIO w aplikacji użytkownika,

dziś zaproponuję pomiar dużych prądów dla wysokiego napięcia (~230V), który jest bajecznie prosty do zrealizowania w systemie µC dzięki
Przekładnikom prądowym TX, http://feryster.pl/polski/current_transf...hp?lang=pl
Warto rozważyć czy nie dodać do PCB układów odprzęgających µC od wejść i wyjść, dla wejść cyfrowych, lub wejść zliczających transoptor, który zwiększy bezpieczeństwo samego µC, a "delikatne" wejście cyfrowe uczyni dodatkowo "bardziej uniwersalnym", pod względem parametrów sygnałów sterujących.
Zaś na wyjściach cyfrowych zastosować by warto tranzystory lub coś w stylu ULN2003, ULN2803, które mają niebywałą zaletę w postaci zintegrowanych diod do sterowania przekaźnikiem (można by je zworką aktywować), oraz zwiększą możliwości prądowe, i zdecydowania powiększą możliwości napięciowe tych wyjść, nawet do 50V.
Zdecydowanie proponowane zmiany ułatwią podłączanie różnych wynalazków, a sam sterownik uczynią bezpieczniejszym i bardziej uniwersalnym. Zresztą konstruktorom nie trzeba tego tłumaczyć Big Grin

Kto z rzeszy forumowiczów reprezentuje konstruktora/konstruktorów?
Witam!

Czy jest możliwe, by w przyszłości pojawiła się obsługa czujnika ciśnienia BMP085?
A może jeszcze jakiegoś czujnika deszczu? np. http://www.ebay.com/itm/Raindrops-Detect...5af2d9e682

pozdrawiam
@jacek czujnik deszczu wydaje mi się że już możesz możesz zrealizować albo przez progowe (nastawiane w prezentowanym module reakcje - o ile się da) wyzwalanie wejścia cyfrowego bądź na wejściu woltomierza.
Dzięki za zainteresowanie. Niestety jeszcze nie mam tego modułu, czekam na przesyłkę. Żadnych reakcji na deszcz nie przewiduję, po prostu ma to być jeden z czujników stacji pogody reprezentowany na ekranie np. jako ikonka deszczu.
Z uwagi na to, że jestem metopatą bardziej potrzebny mi jest czujnik ciśnienia. Kupiłem go do raspberry pi, ale jakoś chyba wolał bym to na LK uruchomić.

pozdrawiam
Więc uprzedzę żebyś nie był rozczarowany, pewno dostaniesz samo pcb i rachunek, bez jakiejkolwiek instrukcji, schematu połączeń itp. "Przyjaciele z dalekiego wschodu" lepiej przesyłki zabezpieczają, choć pod tym względem nie jest źle. Mnie o mało szlag nie trafił jak przez trzy dni, (z powodu braku wolnego czasu) poszukiwałem wszelkich przydatnych informacji na temat pierwszego podłączenie i uruchomienia tego cudeńka. Więc zamiast poznawać nową "zabawkę" marnowałem czas na odnajdywanie niezbędnych informacji.

Dlatego załączę poprawiony/uzupełniony przeze mnie schemat podłączeń.
[attachment=197]

Pewno będziesz chciał wgrać oprogramowanie w wersji "domowej" więc musisz sobie pobrać stosowny firmware np z tego miejsca -> http://tinycontrol.pl/forum/viewtopic.php?f=2&t=5444 jest tam też instrukcja niemniej zawiera błędy (pewno niezaktualizowana) jest nieprecyzyjna i chaotyczna. O ile nie jesteś biegły w SNMPD to poczytaj tutaj -> http://tinycontrol.pl/forum/viewtopic.php?f=5&t=5509 jak sobie poradzić ze zdobyciem prawidłowych OID, gdy będziesz chciał z tej funkcjonalności korzystać.
Co do aktualizacji firmware, to też podpowiem iż na rozpoczęcie transakcji TFTP masz kilka sekund od załączenia zasilania kontrolera. Mnie dedykowany program niestety nie pomógł, choć uruchamiałem go na polecanym systemie (XP). Próba ładowania firmware kończyła się błędem tej aplikacji. Więc musiałem sobie radzić samodzielnie przez tftp. Procedura jest następująca: resetujesz LK i szybciutko z konsoli tftp –i 192.168.1.100 put „plik_upgradu.bin”. Po udanym rozpoczęciu transakcji TFTP led w gnieździe ethernet błyska z dużą częstotliwością. Po tym poznasz że jest ok i trzeba cierpliwie czekać na zakończenie transferu i upgrade oprogramowania.

Dedykowany program LAN Controler Tools do upgrade firmware znajdziesz tutaj -> http://tinycontrol.pl/pl/kontroler,lan-c...er,167,363 link po prawej między wersjami firmware.
Pewno Panowie konstruktorzy wychodzą z założenia że każdy nowy klient zna na wylot niczym Oni te ciekawe urządzenie, oraz posiada wiedzę równą konstruktorowi, i nie potrzebuje żadnej informacji na jego temat.
Może doczekamy się kiedyś, godnego traktowania i porządnej instrukcji, powoli rodzi mi się ciekawy pomysł co do rozwiązania tego problemu.

Więc aby Ci zaoszczędzić rozterki na początek, a też Jacek jestem Wink podaję Tobie i innym te ważne "na pierwszy raz" informacje.
@kaktus
Chyba trochę przesadzasz z krytyką albo niezbyt dokładnie przeglądasz forum bo temat wgrywania softu
był wałkowany wielokrotnie i każdorazowo jak ktoś miał problemy to zaraz dostawał wskazówki na forum
To samo tyczy się instrukcji i opisów.Trzeba trochę pogrzebać ale są ogólnie dostępne bez problemów.
Z twojego postu nie dowiedziałem się niczego nowego od tego co już było opisywane wielokrotnie.
Uważam ,że interakcja ze stony moderatorów na forum jest bardziej niż wzorowa.
@jacek
Cytat:Z uwagi na to, że jestem metopatą bardziej potrzebny mi jest czujnik ciśnienia. Kupiłem go do raspberry pi, ale jakoś chyba wolał bym to na LK uruchomić.
Ciśnienie u Ciebie tak bardzo nie różni się od ciśnienia 10 czy 20 km dalej więc możesz skorzystać z jakiejś stacji meteo których jest mnóstwo w necie a jednocześnie "oszczędzasz ograniczoną ilość wejść w LK.
Sam korzystam z wirtualnej stacji meteo i jestem b.zadowolony.
andre napisał(a):@kaktus
Chyba trochę przesadzasz z krytyką albo niezbyt dokładnie przeglądasz forum

Nie dziw mi się że mi się ciśnienie niebezpiecznie podniosło, skoro kupuję zaawansowane urządzenie elektroniczne i muszę poszukiwać do niego instrukcji bo w opakowaniu nawet nie ma wzmianki co i jak i skąd. Sam wiesz o co chodzi ...
Cytat:Nie dziw mi się że mi się ciśnienie niebezpiecznie podniosło, skoro kupuję zaawansowane urządzenie elektroniczne i muszę poszukiwać do niego instrukcji bo w opakowaniu nawet nie ma wzmianki co i jak i skąd. Sam wiesz o co chodzi ...
Zaawansowane urządzenie elektroniczne - to na pewno o Lan kontrolerze? A na początku była prosta płytka dla ISP do resetowania AP-kow i sprawdzania paru parametrów stacji bazowych. A że ludzie od sieci mają raczej awersje do drukowanych instrukcji, bo to zaraz gdzieś się zgubi. A tak ściągnie się na komputer, na jednym monitorze wyświetli pdf-a, na drugim website urządzenia ;-) Śmieję się, ale oczywiście posypujemy głowę popiołem, drukowana instrukcja musi być. Dziękujemy @kaktusowi za konstruktywną krytykę i od razu zgłaszam propozycję - część już napisałeś. A kto jeśli nie zaawansowany użytkownik wie co chce się z niej dowiedzieć? Nam się niestety zbyt często wydaje że to wiedza ogólna.
Cytat:Będę umieszczał tutaj swoje sugestie co do sprzętowych i nie tylko możliwości, jakie można by dodać, namawiam też innych forumowiczów do tego.

Interesujące propozycje, dzięki. Niestety większość nie do wykorzystania na płycie głównej, ew w płytkach rozszerzeń i jako kolejny alternatywny firmware. Płytka z pomiarem dużych prądów i napięć już od dawna jest na warsztacie na czujnikach Halla. Co do połączenia bezprzewodowego to wymieniony Nordic to nie WiFi, tylko tor RF na 2,4GHz. My planujemy połączenie bezprzewodowe na 868MHz z MESH-em (każdy punkt radiowy może przekazywać dalej sygnał), wybrane są już ciekawe moduły.
@andre
Cytat:Sam korzystam z wirtualnej stacji meteo i jestem b.zadowolony.
Mógłbyś przybliżyć o co chodzi z ta wirtualna stacją? Korzystasz z prognozy meteo.pl na lokalny obszar czy masz dostęp do odczytu pobliskiego meteo?
Stron: 1 2