Forum Tiny Control Solution

Pełna wersja: Tablica zdarzeń - czegoś nie rozumiem..
Aktualnie przeglądasz uproszczoną wersję forum. Kliknij tutaj, by zobaczyć wersję z pełnym formatowaniem.
Stron: 1 2 3
Witajcie,



cieszyłbym się, gdyby ktoś mógł mi pomóc w prawidłowym ustawieniu tablicy. Czegoś w logice nie rozumiem..



Problem główny: 



Kontrola pompy ciepła lato/zima



Sytuacja:



mam bufor ciepła 800l, w którym jako bańka wisi zbiornik CWU. Ze zbiornika wychodzi podłogówka. Z wyjścia bufora zasilana jest podłogówka.



PC kontroluję on/off lankontrolerem. Ma ustawioną sztywną temperaturę, i ogólnie chodzi fajnie. W detalu mam tak:



DS1 temp. w domu

DS2 temp na zewnątrz

DS3 temp. bufor góra (czyli temp. CWU)



OUT1 pompa ciepła standby (sama obiegowka PC-bufor) / on (sprezarka)

OUT2 pompa ciepła off/on 


OUT3 obiegówka na podłogówkę
OUT5 wyjście jakby wirtualne do zmiany lato/zima



ZIMA/LATO



1. LATO

na lato mam ustawione EVENT1 i EVENT2 / LK sprawdza temp. CWU, gdy jest za niska wlacza pompe ciepla, i doladowuje bufor. 

Dziala! jednoczesnie obiegowka na podlogowke jest wyłączona.

2. ZIMA
na zimę chcę, by LK sprawdzał dwie rzeczy:
a) gdy w domu temp. spada poniżej np. 17C, ma włączyć PC i dogrzać dom
b) gdy na zewnątrz jest poniżej 3C, włączyć PC (ale tylko na obiegówkę, by nie doszło do zamarznięcia)

Sterowanie lato/zima przełączam ręcznie, włączając/wyłączając OUT5 (co włącza też obiegowke podlogowki - wyłączona obiegówka=LATO). 

PROBLEM:
a) LK nie wysyła maili, że włączyl/wyłączył PC (testowe dzialaja)
b) ZIMA: gdy temp. w domu spada poniżej zadanej, ale na gorze w buforze jest ponad 40C, PC wlacza sie tylko na standby, tzn sprezarka (OUT1) jest wylaczona - najpierw wysysany jest bufor, a tego w sumie nie chce..

Na pewno tablicę zdarzeń dałoby się ustawić bardziej optymalnie - moglibyście pomóc? 


[attachment=641]
Co ustawia eventy? Scheduler?
Nie, zrozumiałem, że eventy to zdarzenia z tablicy?
Jako źródło w tablicy masz ustawione 3 eventy, dlatego pytam co je ustawia żeby dane zdarzenie mogło zadziałać?
(09-27-2020, 04:20 AM)wilkxt napisał(a): [ -> ]Jako źródło w tablicy masz ustawione 3 eventy, dlatego pytam co je ustawia żeby dane zdarzenie mogło zadziałać?

Dziękuję,

sądziłem że "eventy" to właśnie poszczególne zdarzenia, tzn. wpisy w tablicy zdarzeń, nigdzie w intrukcji się nie doczytałem.. wynika, że w tym miejscu popełniłem błąd?
eventy to takie wirtualne we/wy. Np w schedulerze ustawiasz ze w danym czasie ma byc aktywowany np event1. A w tablicy ustawiasz zdarzenie na podstawie stanu tego eventu.
Te emaile kiedy maja byc wysylane, przy jakim zdarzeniu?
Acha, to jednak calkiem inna rzecz.
Czyli np. Moge tymi eventami ustawiac czas drogiej/taniej taryfy na prad np? I wedlug tego potem ustawiac tablice zdarzen, np.

„Jesli event1=1 i temp w pokoju <18C wlacz pompe ciepla“
„Jesli event1=0 i temp w pokoju <20C wlacz pompe ciepla“
Dobrze mysle?


Chcialem, by wysylal maile:
Przy wlaczeniu pompy ciepla i jej wylaczeniu.
Moze sprobuje odswiezyc temat, poniewaz zbliza sie zimaSmile

Czy ktos moglby pomoc mi ustawic optymalnie tablice zdarzen? Wiem, ze nie jest dobrze, a chcialbym, by system dzialal naprawde automatycznie (tylko zmiana "lato/zima"). Kocham LK, i dzaial u mnie od kilku lat, ale jakos w tym temacie mam zagwozdkeSad A wiem, ze na pewno sie da!

STAN:

OUT1 pompa ciepła standby (sam obieg pompa ciepla-bufor, by mroz nic nie uszkodzil) / on (sprezarka)
OUT2 pompa ciepła off/on (calkowite wylaczenie pompy)
OUT3 obiegówka na podłogówkę

DS1 temp. w domu
DS2 temp na zewnątrz
DS3 temp. bufor góra (czyli temp. CWU)

CHCIALBYM:

LATO:
- sprawdzanie temp. DS3, jesli ponizej 40°C, wlaczenie pompy OUT2 i OUT1. Wylaczenie po osiagnieciu temp., z opoznieniem dla OUT2 (czyli najpierw wylaczenie sprezarki, potem obiegowki - zeby pompa miala cos jakby "soft stop")
-OUT3 wylaczone

ZIMA
a) gdy w domu temp. spada poniżej np. 17C, ma włączyć PC i dogrzać dom
b) gdy na zewnątrz jest poniżej np. 3C, włączyć PC (ale tylko na obieg czyli OUT1 on, by nie doszło do zamarznięcia)

plus, gdy w domu jest co prawda cieplo, ale temp CWU spadla, wlaczyc pompe (jak latem)

Fajnie, gdyby mozna miec "wirtualny" przelacznik, aby gdy to potrzebne "recznie" wlaczyc podgrzanie CWU (czyli zalaczyc pompe ciepla niezaleznie od nastawow w tablicy zdarzen) - latem zauwazylem, ze co prawda na gorze jest jeszcze 40°C, ale jednak woda sie robila szybko chlodna; wtedy by sie przydalo. Czyli wlaczamy OUT1, OUT2, wylaczamy OUT3 (zeby sie szybciej podgrzala CWU, bez pchania wody na dom w podlogowke)

Da sie to ogarnac?

Bardzo, bardzo bylbym wdzieczny, naprawde!
Coś to nie jasno opisałeś:
1.Co jest załączane przez OUT1, pompa obiegowa do bufora czy sama pompa ciepła, napisale sspręzarka on?
2. Out2 piszesz ze to pompa ciepla on/off, a pożniej ze w lecie ma byc wylaczenie OUT2 z opożnieniem, co sugeruje ze tam jest obiegówka do bufora?

Napisz jasno co jest pod out1 i out2, bo pod out3 rozumiem ze jest tylko pompa obiegowa na podłogówkę.
Ok, dziekuje za odp, juz probuje wyjasnic. Moze naprawde troche zakrecilem, przepraszam!

(09-09-2021, 01:01 PM)wilkxt napisał(a): [ -> ]1.Co jest załączane przez OUT1, pompa obiegowa do bufora czy sama pompa ciepła, napisale sspręzarka on?

Pompa ciepla jest starego typu, on/off. Ma swoj sterownik oczywiscie i wbudowana pompe obiegowke (na obieg pompa-bufor).
Fabrycznie mozna w niej wybrac dwa tryby:

a) gdy wlacza sie pompe, wlacza sie cyrkulacja pompa-bufor, i w zaleznosci od ustawien, sprezarka dolacza sie. Po otrzymaniu sygnalu OFF, wylacza sie tak sprezarka, jak i cyrkulacja (ze zwloka 1 minuty, aby umozliwic "soft stop").
b) mozna zewnetrznym kontaktem nakazac obiegowce pompa-bufor prace (sprezarka nie bedzie sie dolaczac), ochrona na zime.

Ja mam ustawione to drugie, zebym mogl zdalnie, czyli z lankotrolera, wylaczac cyrkulacje pompa-bufor. I, gdy na lankontolerze ustawie temp zadana dla wewnatrz domu, po kolei wlaczam cyrkulacje pompa-bufor, jak i pozwalam pompie ciepla pracowac (czyli jako skrot myslowy: zalaczam sprezarke)

(09-09-2021, 01:01 PM)wilkxt napisał(a): [ -> ]2. Out2 piszesz ze to pompa ciepla on/off, a pożniej ze w lecie ma byc wylaczenie OUT2 z opożnieniem, co sugeruje ze tam jest obiegówka do bufora?

Napisz jasno co jest pod out1 i out2, bo pod out3 rozumiem ze jest tylko pompa obiegowa na podłogówkę.

OUT1: OFF: tryb czuwania, chodzi tylko cyrkulacja (steruje kontaktem w pompie) ON: w zaleznosci od temperatur, dolacza sie sprezarka, tryb pracy.
OUT2: OFF: pompa "trup", nic nie dziala. Nie ma pradu w pompie, (steruje przez stzycznik) ON: wlacza cyrkulacje pompa-bufor, i rownoczesnie pompe w tryb czuwania.

OUT3: obiegowka do podlogowki w domu: bufor-podlogowka, to juz na mojej instalacji.

Aby pompa ciepla w ogole zaczela chodzic, trzeba wlaczyc najpierw OUT2 (czuwanie i cyrkulacja), a potem OUT1 (aby w zaleznosci od zadanych temp. dolaczyla sie sprezarka).
Stron: 1 2 3